Tagada Paternitate

Cum pot sa contest ca sotul meu nu este de fapt si tatal copilului nascut in timpul casatoriei?

In desfasurarea  casniciei, toti copiii nascuti de catre sotie sunt presupusi a fi copiii sotului. Aceasta prezumtie juridica se aplica si daca sotii sunt despartiti in fapt, dar sunt inca casatoriti si chiar si daca exista un proces de divort pe rolul instantelor care inca nu s-a finalizat.

Exista situatii, cand, aceasta presupunere ar putea fi nereala in sensul ca alt barbat decat sotul mamei este adevaratul tata biologic al copiilor.

Prcedura la care acestia trebuie sa apeleze se numeste tagada paternitate si se solutioneaza in instanta de judecata.

Divort Particularitatea acestei proceduri consta in dificultatea de a dovedi in instanta faptul ca sotul mamei nu este tatal copilului. Desi acest aspect pare destul de usor la prima vedere, in practica cazurilor de tagada paternitate instanta de judecata cere dovezi solide cu privire la stabilirea legaturii biologie intre copil si tatal sau. In plus, in majoritatea cazurilor, una din partile implicate are interes in respingerea actiunii si mentinerea prezumtiei legale, ceea ce face dificila sau chiar imposibila administrarea unor probe stiintifice precise, cum este expertiza ADN.

Stabilirea filiaţiei

Art. 430

Tăgada paternităţii de către soţul mamei

(1) Soţul mamei poate introduce acţiunea în tăgada paternităţii în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soţul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumţia nu corespunde realităţii.

(2) Termenul nu curge împotriva soţului pus sub interdicţie judecătorească şi, chiar dacă acţiunea nu a fost pornită de tutore, ea poate fi introdusă de soţ în termen de 3 ani de la data ridicării interdicţiei.

(3) Dacă soţul a murit înainte de împlinirea termenul menţionat la alin. (1), fără a porni acţiunea, aceasta poate fi pornită de către moştenitori în termen de un an de la data decesului.

Cu titlu de exemplu:

Nume: bacrita florin adrian

Problema Juridica: Am un copil cu fosta mea concubina si acuma nu mai vrea sa imi dea si mie copilu sa il vad.

Copilu nu este pe numele meu nu l-am recunoscut din mai multe motive.

As dori sa il iau pe numele meu ca sa il pot lua si la mine.

Cum pot sa fac asta?

 

avocat@indrumari-juridice.eu

0314124888

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *