Doua Anulari De Executari Silite Si Un Dosar Pe Clauze Abuzive Admise – Avocat Cuculis
Clauze Abuzive Bancpost si anularea executarilor silite pornite de catre recuperatorii de creante.
La sfarsit de saptamana, va propun 3 solutii luate recent cu privire la materia executarii silite si la clauzele abuzive din contracte, asta pentru a nu-i lasa nici pe recuperatori si nici pe banca sa se odihneasca bine!
Pronuntarile sunt si din teritoriu, adica de la Judecatoria Constanta, acolo unde instanta a anulat executarea silita pentru un dosar din 2016 dar si din Bucuresti, fie de la sectorul 1 unde si acolo instanta a anulat executarea si la sectorul 2 unde a fost constatat caracterul abuziv al clauzei referitoare la dobanda.
Vedeti mai jos hotararile cumulate-
Judecatoria Constanta
Dosar: 9503/212/2017
HARALAMBIE GABRIEL EDUARD,CU DOM.PROC.ALES LA CA CUCULIS SI ASOCIATII |
Contestator |
KRUK SA CU SEDIUL PROC.ALES LA KRUK ROMANIA SRL |
Intimat |
|
Şedinţe
26.07.2017 |
Ora estimata: 08:30
Complet: Camânări/incidente 26
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii formulării contestaţiei la executare, ca nefondată. Admite contestaţia la executare. Anulează executarea silită efectuată în dosarul de executare nr. 1056/2016 al Biroului executorului judecătoresc „Bogăţie Silvia Laura”. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată astăzi 26.07.2017, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 26.07.2017 |
|
http://portal.just.ro/212/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=21200000000394849&id_inst=212

executare silita avocat
Dosar: 13780/299/2017
Judecatoria Sectorului 1
BENESCU IULIANA – domiciliul ales la C.Av. Cuculis şi Asociaţii |
Contestator |
KREDIT INKASO PORTFOLIO INVESTMENTS LUXEMBOURG S.A. |
Intimat |
|
Şedinţe
29.06.2017 |
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet amanari de pronuntare pt. jud. GARABET L.
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte contestaţia la executare. Constată prescris dreptul de a cere executare silită în temeiul contractului de credit nr. 0807070306/13.08.2008 Anulează încheierea de încuviinţare a executării silite pronunţată în camera de consiliu din data de 23.02.2017 de Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti în dosarul nr. 4533/299/2017 şi toate actele de executare efectuate în dosarul de executare nr. 133/2017 constituit pe rolul BEJ Naglici Mihai Serban. În temeiul art. 45 alin 1 lit f din OUG nr. 80/2013, restituie contestatorului suma de 1.000 lei taxă judiciară de timbru aferentă contestaţiei la executare. În temeiul art. 720 alin 4 C.pr.civ. hotărârea, după rămânerea definitivă, se va comunica către BEJ Naglici Mihai Serban din oficiu şi de îndată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.06.2017.
Document: Hotarâre 5324/2017 29.06.2017 |
|
http://portal.just.ro/299/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=29900000000703465&id_inst=299
Judecatoria Sectorului 2
Dosar: 11532/300/2017
STANCIOIU VIOREL IONUT cu dom. ales la C.A. CUCULIS si ASOCIATII |
Reclamant |
SC BANCPOST SA |
Pârât |
|
Şedinţe
07.07.2017 |
Ora estimata: 08:30
Complet: Amanari pronuntare Ioniţi
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Stancioiu Viorel-Ionut, în contradictoriu cu pârâta Bancpost SA. Constată caracterul abuziv al clauzei stipulate în contractul de credit ipotecar nr. 720CSF508270000/26.09.2008 la art. 4.3, referitoare la dreptul băncii de a modifica unilateral dobânzile şi/sau comisioanele bancare, fără a fi precizate condi?iile ?i limitele în care poate opera o astfel de modificare. Respinge celelalte capete de cerere, ca neîntemeiate. Cu drept de apel, în termen de 30 zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 07.07.2017.
Document: Hotarâre 8065/2017 07.07.2017 |
|
http://portal.just.ro/300/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=30000000000457516&id_inst=300
av. drd. Cuculis
avocat@indrumari-juridice.eu
Totul Despre Executarile Silite, Posibilitatile De Anulare Si Invocare A Clauzelor Abuzive,Evacuari,Suspendari De Executare Si Executari Silite Ilegale – Avocat Cuculis
Buna ziua, in urma cu 15 ani mama mea a luat de la Bancpost uncredit de 5000 de EU si inca o refinantare pt care plateste si acum.Unde ma pot interesa sa pot intra in posesia unui desfasurator de plati pt a afla cat mai are de plata,
Mentionez mama a fost preluata de catre recuperatorii Kruk Romania si acum rata este platita de catre girant.
Trebuie sa vdem cum a fost facuta cesiunea de datorie, daca a fost notificata sau nu, trebuie facuta o contestatie aici. Cu bine, av. drd. Cuculis 0722298011
Bună seara ! Cum este posibil ca beneficiarul creditului sa cesioneze datoria către coplatitor, fără a-l instiinta și fără o decizie definitivă a unei instante judecătorești ?
Buna ziua, nu are cum sa faca acest lucru, cel putin teoretic. Cu bine. av. drd. Cuculis 0722298011
Bună ziua dl avocat tot respectul pentru tot ce faceți am o rugăminte eu sunt a doua soție a dl Dan Gheorghe din sat clondiru comuna Ulmeni judetul Buzău ne-am trezit cu o citație de la judecătoria Buzău precum că avem o datorie la kruk din 2016 soțul meu este cu handicap grav cu însoțitor m-am prezentat pe 21 mai nici nu mă luat in seama a zis să-i aduc procură de la soț dacă el este legumă nu vorbește eu le-am spus să judece cazul că nu avem bani pentru un domn avocat ce mă sfătuiți să fac vă mulțumim pentru înțelegere o zi frumoasă
Buna ziua. Datoria aceasta este precris prescrisa. Trebuie facuta actiune in instanta de contestatie. Cu bine. av. Cuculis 0722298011
Buna seara, am primit o instintare de la Inkaso ca am primit amenda pentru lipsa rovinieta pentru ungaria. Eu am cumparat online dar am ales gresit am ales pt motocicleta. Suma ceruta a fost foarte mare. Am scris direct in Ungaria si mi-au trimis maximizare la 2 amenzi si una anulata, am platit ( suma era un sfert din valoarea celor de la Inkasso) Acum ma terorizeaza cu mailuri ca nu este inchis cazul desi cei din Ungaria au spus ca este inchis. Ce pot face ? Ei justifica sumele lor pt recuperare care nu stiu ce au facut ei doar mi-au trimis o scrisoare si un mail, eu mi-am rezolvat singura situatia, eu am trimis mailuri in Ungaria, am platit imediat, imi cer bani pentru prelucrare date , eu nu le-am cerut si nu am fost de acord cu prelucrarea datelor mele. Va rog sfatuiti-ma ce sa fac cu ei.